opowieści.fam.org.pl

Filmy

Materiały dodatkowe

Do rozdziału I

„Gustav wyszedł z Kościoła na landsberdzkim rynku wprost na wrześniowe słońce. Prawie wygadał się księdzu ze wszystkiego, ale spowiedź była konieczna. Szybkim krokiem obszedł budynek i stanął przed południową ścianą. Teraz czas na prawdziwą pokutę, o której mówiła mu mamka leżąc na śmiertelnym łożu. Wyciągnął z kieszeni miedzianego feniga i zaczął powoli, acz metodycznie wydłubywać dołek w cegle świątyni. Miedź była miękka i musiał uważać, żeby nie złamać monety. Pył z cegły zbierał na dłoń, a gdy wydrążył już dobrze widoczne wgłębienie i uzbierał sporo pyłu wsypał go do płóciennej kiesy. Odsunął się, przeciągnął bolące plecy i spojrzał na swoje dzieło. Wydłubany otwór obok kilkudziesięciu jemu podobnych. Jeśli prawdą jest, co ludzie mówią, ten pył może uratować jego matkę. Z tą myślą uczynił pośpiesznie znak krzyża i po raz ostatni spojrzał na świątynię. Potem szybkim krokiem poszedł w swoją stronę.”

Gustav nie miał pojęcia, że za siedemset lat dołek, który wydłubie w murze stanie się archeologiczną zagadką. Gdyby o tym wiedział skomentowałby to odpowiednio – Uczeni i ich teoryje, psia mać! Aby obejrzeć film i poznać teoryje uczonych historyków na temat otworów wydłubanych w gorzowskiej katedrze (zwanej w średniowieczu Kościołem Najświętszej Maryi Panny i Jedenastu Tysięcy Świętych Dziewic) wejdź na stronę www.opowiesci.fam.org.pl, i w zakładce Filmy/Rozdział I wpisz pełną nazwę jaką dziś nosi najstarsza świątynia w Gorzowie Wielkopolskim (pomijając sformułowanie „pw” – „pod wezwaniem”).

 

Do rozdziału III

Wella Trepp istniała naprawdę, a rozdział III oparty jest o faktyczny przebieg jej procesu o czary. Jej życie w Gorzowie zostało zniszczone z powodu absurdalnego oskarżenia o czarownictwo. Chciałbym tym rozdziałem przywrócić pamięć o niej, oraz o innych gorzowskich czarownicach. Wella nie była jedyną gorzowsko-landsberską czarownicą, a wiedźmy doczekały się w Gorzowie swoistego upamiętnienia. Na Wełnianym Rynku stanęła studnia z rzeźbą czarownicy na daszku. Jeśli chcesz poznać historie innych gorzowskich czarownic wejdź na stronę www.opowiesci.fam.org.pl, i w zakładce Filmy/Rozdział III odpowiedz na pytanie: W którą stronę świata zwrócona jest czarownica na gorzowskiej Studni Czarownic? Wpisz stronę świata i obejrzyj film o gorzowskich czarownicach.

Przewiń do góry